1. Posiadać dobrze opracowane pytania testowe, które faktycznie występują na egzaminie.
Bez pytań testowych ani rusz. Część pytań jest bardzo podchwytliwych i gdybyśmy nawet posiadali bardzo dużą wiedzę, przeczytali całą rekomendowaną do egzaminu literaturę to działając w stresie i pod presją czasu nie będziemy w stanie odpowiedzieć na większość pytań.
W naszym pakiecie szkoleniowym znajdziesz dużo więcej pytań testowych niż na innych kursach. Obecne (kwiecień 2024) pokrycie pytań testowych na egzaminie z naszymi pytaniami w pakiecie szkoleniowym wynosi około 80%. Na 100 pytań testowych, które otrzymujemy na egzaminie można spodziewać się około 80 pytań takich jakich otrzymasz na naszym kursie. Część pytań może mieć zmienioną kolejność odpowiedzi.
 
Poprawność odpowiedzi. Każdy ośrodek szkoleniowy samodzielnie przygotowuje odpowiedzi do pytań testowych. Czasem różnice są bardzo znaczne. Jeśli decydujesz się na kurs stacjonarny to spróbuj nawiązać kontakt z osobami, które odbyły ten kurs w ostatnim roku i spytaj o wynik na egzaminie.
 
Przestrzegamy przed osobami, które oferują sprzedaż starych pytań testowych. Są one całkowicie nieprzydatne w przygotowaniach do egzaminu.
 
2. Jeśli zdecydowałeś się na nasz pakiet szkoleniowy, to po zakupie zapisz się jak najszybciej na egzamin. Jeżeli zamierzasz uczyć się po pracy, przez 4-5 dni w tygodniu przez 1-2 godziny dziennie – ustal termin za około 2 miesiące.
Znajomość terminu egzaminu działa bardzo motywująco, a są osoby, które potrafią  przekładać decyzję o zapisie na egzamin w nieskończoność.
Materiału do nauki jest dużo. Nie ucząc się intensywnie możesz doprowadzić do sytuacji, że zapomnisz o tym co nauczyłeś się miesiąc temu.
Bardzo ważna jest systematyczność. Lepiej uczyć się przez 4-5 dni w  tygodniu po 1-2 godziny niż co tydzień przez cały dzień.
 
3. Przygotowanie na część ustną.
1-2 godzin po skończeniu testu ogłaszane są wyniki.  Ci, którzy otrzymali co najmniej 75 punktów przechodzą do części ustnej, która odbywa się w tym samym dniu.
Część ustna składa się zazwyczaj z 3-4 pytań przed 3 osobową komisją. Sprawdzana jest wiedza i predyspozycje kandydata.
Każdy zdający taki egzaminie denerwuje się, jedni mniej, inni bardziej. Postaraj się nie okazywać tego na zewnątrz. Spraw wrażenie spokojnego i opanowanego.
Jako egzaminator wolałbyś, aby wchodził do Ciebie ktoś trzęsący się ze strachu, mówiący pod nosem i prawie mdlejący? Czy wolałbyś raczej rozmawiać z pozytywnie nastawioną osobą, która wchodzi z lekkim uśmiechem na ustach i oczach, wiedząc czego chce?
Zapewne wybierzesz to drugie. Wchodząc na egzamin ustny tworzysz pierwsze wrażenie, które egzaminator bardziej lub mniej świadomie weźmie pod uwagę podczas wystawiania oceny. To, w jakim nastroju i nastawieniu wchodzisz, świadczy mocno o Tobie i Twojej wiedzy. Uśmiech i pewność siebie oznaczają dla podświadomości egzaminatora jedno: „jest spokojny, bo ma wiedzę i wie jak z niej skorzystać”.
Członek rady nadzorczej, szczególnie w dużych bądź strategicznych spółkach musi być odporny na stres.
 
Niektóre z pytań są bardzo ważne – elementarna wiedza by myśleć o zasiadaniu w radzie nadzorczej.  Pytania te nazwaliśmy „katapultowe” i zaznaczyliśmy w naszym pakiecie szkoleniowym. Tego trzeba naprawdę perfekcyjnie się nauczyć. Jeśli nie odpowiesz na któreś z tych pytań to komisja może zakończyć egzamin.
W naszym pakiecie szkoleniowym znajdziesz opracowanych ponad 80 pytań, które pojawiły się w przeciągu ostatnich 3 lat na ustnym. Utrzymujemy kontakt z osobami zdającymi egzamin i listę tych pytań na bieżąco aktualizujemy.
Dobrze gdybyś na 1-3 tygodnie przed egzaminem znalazł osobę, która mogłaby Ciebie przepytywać.
 
 4. Plan nauki to podstawa! Dzięki niemu możesz kontrolować swoje postępy i nie zapomnisz o ważnych zagadnieniach.
Już Albert Einstein doceniał potęgę dobrego planu i określania celu mówiąc: Gdybym miał w ciągu godziny podjąć decyzję, i miałbym na to jedną godzinę, to przez 40 minut badałbym problem, przez 15 minut sprawdzałbym, czy to dobrze zrobiłem, a w ciągu 5 minut podjąłbym decyzję.
Jest to równie istotne w decydowaniu o działaniu takim jak nauka. To jak zaplanujemy nasze kroki będzie decydowało o ich realizacji, jak również naszym sukcesie
 
W naszym pakiecie szkoleniowym znajdziesz proponowany plan przygotowań do egzaminu do rad nadzorczych.
 
Plan jest bardzo istotny, ale równie ważne jest zadbanie o środowisko i stan, w którym będzie się nam najlepiej przyswajało nową wiedzę. Warto zastanowić się nad tym i przygotować już wcześniej odpowiednie elementy.
Jeżeli ucząc się korzystasz z komputera, to postaraj się skupić na jednej czynności, w związku z czym koniecznie wyłącz komunikatory (GG, Skype itp.), klienta pocztowego, jak i wszystkie strony, które nie są związane z nauką. 
Jak dzwoni telefon, to trudno nie odbieraj. Rozmowa czy też wymiana SMS może zająć bardzo dużo czasu i niejednokrotnie wybija nas z rytmu nauki. Postaraj się wyłączyć lub wyciszyć telefon w czasie nauki
 
 
5. Podczas nauki polecamy prostą i skuteczną technikę zarządzania czasem zwaną Pomodoro.
 
 
6. 1-2 tygodnie przed egzaminem przeprowadź symulacje egzaminu. 
Odpowiedz na 190 pytań testowych w czasie 70 minut. Taka symulacja pozwali  sprawdzić szybkość udzielania odpowiedzi oraz przemyśleć strategię jaką powinniśmy zastosować podczas egzaminu.
Podczas symulacji proponujemy ustalić próg zdawalności na 85 punktów.
Na egzaminie jest 100 minut na rozwiązanie testu zdanie zapewni udzielenie co najmniej 75 poprawnych odpowiedzi, ale pamiętaj że dochodzi stres egzaminacyjny i nie wszystkie pytania muszą być takie same jak te z których się uczyliśmy. 
 
W naszym kursie znajdziesz wydrukowanych 9 testów próbnych. Proporcje tematyczne pytań są takie same jak na prawdziwym egzaminie.
 
 

7. Strategia na część testową.

Egzamin testowy proponujemy podzielić na dwie tury.

I tura – czytanie pytań po kolei i udzielenie odpowiedzi tylko na te których jesteśmy pewni.

Tych których nie jesteśmy pewni zaznaczamy w zeszycie z pytaniami – np. podkreślamy i obok piszemy wstępny, szybki komentarz – np. myślę nad A. Tak by potem do tego wrócić. W zeszycie z pytaniami możemy pisać dowoli, na kartce z odpowiedziami zaznaczamy tylko odpowiedzi.

Jeżeli jakieś pytanie wyda nam się podejrzane, zmodyfikowane, troszeczkę się różni od tego, które było w naszej bazie to lepiej zostawić i przejrzeć je w II turze,

II tura – zostało nam  trochę czasu i przeglądamy te pytania, na które odpowiedzi nie znaliśmy, bądź nie mieliśmy pewności.

Zastanawiamy się chwilę i jeżeli nie wiemy to strzelamy i już nie wracamy do tego pytania. Błędne odpowiedź nie dają punktów ujemnych. Także, jak nie wiemy to  zaznaczamy na „chybił – trafił”,  może się uda:)

100 minut wydaje się dużo. Ale mimo to, duża część osób się nie wyrabia. Osoby, które rozwiązują pytania po kolei – mają czasem sytuację, że nie zdążyły przeczytać ostatnich 20-30 pytań, w których pewnie znajdowały się i takie, na które odpowiedź nie sprawiłaby problemu, ale niestety zabrakło czasu i nie udzieliły odpowiedzi.

8. Jeśli korzystasz z naszego pakietu szkoleniowego to daj nam znać na 1-2 tygodnie przed egzaminem.

Przyślemy aktualizację w formie elektronicznej. Mamy kontakt z osobami zdającymi egzamin i jesteśmy na bieżąco ze wszelkimi zmianami. Przez 6 miesięcy od zakupu aktualizacja jest bezpłatna.

9. Co można zrobić, by nasz mózg chłonął wiedzę tak, jakbyśmy sobie tego życzyli?
Pewnych uwarunkowań nie można pominąć i zmienić, jednak z pewnością można wspomóc nasz organizm w nauce ułatwiając mu poradzenie sobie z trudnościami.
Odżywiając prawidłowo organizm, dostarczając mózgowi odpowiedniej dawki witamin, soli mineralnych i substancji odżywczych możemy poprawić jego funkcjonowanie.
 
Zalecamy zwiększyć spożywanie:
 • orzechów włoskich, migdałów,
 • ryb morskich – min. makrela, łosoś, sardynka, śledź…
 • gorzkiej czekolady / picie naturalnego kakao
 • miodu
 • warzyw
 • owoców
 • wody niegazowanej
 • chleb biały zamienić na pełnoziarnisty
Ograniczyć:
 • alkohol, papierosy, słodycze, tłuszcze zwierzęce, fast foody, słodkie napoje…
 
Z apteki polecamy:
 • magnez (niedobór magnezu powoduje m.in. trudności w koncentracji. Magnezem powinny wspierać się osoby żyjące w stresie i nadużywające kofeiny (kofeina i stres nie sprzyjają utrzymaniu magnezu w organizmie).
 • lecytynę (poprawia przepływ informacji w mózgu, co przyczynia się do usprawnienia procesu zapamiętywania i odtwarzania zapamiętanych informacji)
 • kwasy  tłuszczowe Omega-3.
Kluczowy dla mózgu jest również relaks, wypoczynek i sen. Świeżość i energia wypoczętego mózgu gwarantuje kilkukrotnie szybsze efekty nauki niżeli intensywna praca wielogodzinna, nużąca, żmudna i demotywująca. Nie wystarczy się jednak wyspać, by zdobyć energię do działania, istotna jest aktywność tak fizyczna, jak i intelektualna. Ruch to zdrowie, powiedzenie to jest wciąż aktualne. Kondycja fizyczna bezpośrednio rzutuje na kondycję mózgu. Będąc aktywnym, prowadząc zdrowy tryb życia, przebywając na powietrzu, uprawiając sport wpływamy również na to jak pracuje nasz mózg.
 

Zachęcamy do zapoznania się z naszym pakietem szkoleniowym przygotowującym do egzaminu dla kandydatów na członków rad nadzorczych spółek z udziałem Skarbu Państwa.

Słowa kluczowe: rada nadzorcza egzamin, rada nadzorcza kurs, kurs do rad nadzorczych, rada nadzorcza, szkolenie do rad nadzorczych, rady nadzorcze, rada nadzorcza szkolenie, członek rady nadzorczej egzamin, kurs dla kandydatów na członków rad nadzorczych, członek rady nadzorczej kurs, kurs do rad nadzorczych cena, Warszawa, Gdańsk, Poznań, Rzeszów, Wrocław, Kraków, Łódź, Katowice, Szczecin, Toruń, Bydgoszcz, Radom, Szczecin, Białystok, jak zdać egzamin do rad nadzorczych, szkolenie na doradcę inwestycyjnego, Ministerstwo Aktywów Państwowych