30.12.18

Spóźniona relacja z październikowego egzaminu

Otrzymaliśmy kolejną obszerną relację z egzaminu dla kandydatów na członków rad nadzorczych. Dziękujemy i gratulujemy! Kliknij "zobacz więcej" i przeczytaj relacje.
Panie Marcinie,
Uff...dopiero się zebrałem, żeby do Pana napisać.

Na początek podziękowania!!!
Podchodziłem do egzaminu 27.10.2018
Egzamin zdany - 109 pkt z pisemnego i wreszcie udało mi się przejść na ustny! Dlaczego wreszcie? Bo zdawałem 4 raz, pierwszy raz z użyciem Pana materiałów. Ogromną rolę odegrały właśnie one, program do nauki oraz wymiana myśli z Panem. Dziękuję serdecznie!

Uczyłem się 2,5 m-ca na pewno, wieczorami, od 20-21 do 23,24, w soboty i niedziele więcej. Przerwy robiłem, ale nie w niedziele, tylko jak mi pasowało - czasami w też w poniedziałek, jak np. było jakieś święto w domu itp. Nie zrobiłem wszystkich testów próbnych zdążyłem tylko 5.

Komisja - trzy Panie i jeden Pan.
Wyglądali na bardzo miłych, przyjaznych, bardziej chcących pomóc niż utopić. Czułem, że zdam ;-)

Na pisemnym z tego co pamiętam 4  pytania (lub nawet więcej) były z ustawy o biegłych rewidentach (dużo o komitet audytu). Uważam, że to dużo.
Prawie wszystkie odpowiedzi na pytania, które kojarzyłem były tak jak u Pana w bazie, były jednak też takie, które miały dwie odpowiedzi jak u Pana a dwie inne, ale jak się nauczyło tych pytań, to nie człowiek nie miał wątpliwości co powinno być zaznaczone.

Grupa zdających - kameralna - było na sali 14 osób (jedna nie dojechała), aż 8 przeszło na ustny. Po powrocie z obiadu, przy przekazywaniu karteczek z wynikami pisemnego poszczególnym zdającym, inna osoba z komisji już wywiesiła listę z kolejnością wchodzenia na ustny.

Wchodziłem jako 6, przede mną 3 zdane, 2 niestety nie.
Pani z KPRM, która pomagała Komisji (była na zewnątrz sali, pomagała przy kawie, przeprowadzała na obiad, do szatni itd.) mówiła, że czasami jest tak, że jak się pozytywnie odpowie na dwa pytania, które będą z "kosmicznych" ustaw i szczegółowych przepisów, a nie udzieli odpowiedzi na jedno, ale np. szczególne uprawnienia RN to się też ustnego nie zda, bo co z tego, że się zna odpowiedzi na dziwne, szczególne pytania jak się nie wie co ma robić RN. A przecież po egzaminie można być jej członkiem!
Jak zerkałem na uczących się przed ustnym, to 6 osób na pewno miało teczki z materiałami od Pana ;-)

Moje pytania na ustnym:
1. Strzał między oczy od Mike'a Tysona - Osoba kuratora w spółce - kiedy się powołuje, kto, na jaki czas, jakie ma obowiązki itd.
Nie miałem pojęcia o czym mówić. Zadzwoniło mi, że w upadłości lub restrukturyzacji jak zarząd nie może reprezentować Spółki, to można powołać kuratora, który prowadzi sprawy spółki, reprezentuje ją, i albo doprowadza do powołania zarządu albo do złożenia wniosku  upadłość. Z ustawą nie trafiłem, ale z zadaniami tak ;-)

2. Wynagrodzenie Zarządu zgodnie z przepisami ustawy kominowej.
Opowiadałem o części stałej i zmiennej, od czego jest uzależnione, mogłem długo mówić, bo w pracy się tym zajmowałem (jak w spółce komunalnej negocjowaliśmy z nadzorem zapisy kontraktu dla Prezesa, ustalanie sprawozdawczości, celów zarządczych KPI itd.

3. (otrzymane od Pana) - Nadzór w sp. z o.o.
Opowiadałem o RN (dużo) wymieniłem, że może być jeszcze komisja rewizyjna oraz pełnomocnik wspólnika i wspólnik.
Zawodowo opiekuję się RN, mogłem mówić do rana (tak zresztą powiedziałem komisji), jednak Pan z komisji w końcu mi przerwał i zapytał o komisję rewizyjną. Powiedziałem że o RN wiem bardzo dużo a o KR, niewiele, że ma podobne obowiązki co RN i na tym chciałbym zakończyć,

Potem komisja mnie wyprosiła, a po chwili wezwała do siebie i przekazała dobre wieści ;-)

Po raz kolejny dzięki wielkie.

Pozdrawiam,

Karol