SERWIS EDUKACYJNY
DLA PRZYSZŁYCH CZŁONKÓW RAD NADZORCZYCH
26.10.16

Informacje z egzaminu: 22 i 23 październik 2016


22 października do egzaminu podeszło 36 osób. Zdało 11, w tym 5 osób przygotowujących się z naszego pakietu szkoleniowego.

23 października do egzamin zdawało 35 osób. Zdało 17, w tym 6 naszych klientów. Najlepszy wynik dnia: 135 punktów należał oczywiście do naszej kursantki! :)  Poniżej kilka relacji otrzymanych od osób, które zdawały egzamin.

 

Egzamin 23.10.2016

 

"Dzień dobry Panie Marcinie,

wraz z podziękowaniem za bardzo przydatne i profesjonalne materiały, chciałam przekazać informację o zdanym egzaminie.

 

Wynik 131 pkt. Pierwsze podejście. Test oceniam na niezbyt trudny, ale nerwy robią swoje. Pytań z rachunkowości praktycznie nie było. Zaledwie kilka dot. pozycji bilansu, które można było rozwiązać patrząc na załącznik do ustawy o rachunkowości.

 

Dużo pytań z komercjalizacji i spółek. 99% z zestawu przykładowego prezentowanego na stronie Ministerstwa. Kilkanaście miało zmienioną kolejność odpowiedzi.

Bardzo przydatny jest segregator z ustawami (dla każdego osobny zestaw) ale jedynie w przypadku bardzo dobrej znajomości ustaw, wydruk drobnym maczkiem i ograniczenie czasowe nie pozwala na długie szukanie w stylu "gdzieś to czytałem".

 

Część pisemną zdało 17 osób, na oko nieco mniej niż połowa piszących. Wszyscy zdali ustny. Komisja przyjazna.

Pytania na ustnym:

- pomoc publiczna (magiczne słowo "przysporzenie" i omówienie kto i komu udziela i w jakiej formie oraz pod jakimi warunkami)

- forma akcji w spółkach publicznych (zdematerializowane)

- warunki umorzenia zadłużenia przez zarząd (chodzi o próg 5000 euro w ustawie o komercjalizacji).

 

Generalnie mogę podsumować egzamin jako trudny i wyczerpujący, no i stresujący.

Zalecam wszystkim dużo nauki i mimo wszystko samodzielne szukanie odpowiedzi na pytania testowe z pracą z KSH i innymi ustawami.

 

Czas niezbędny do nauki to minimum miesiąc na etapie dobrze rozwiązanych pytań testowych, po zaliczonym kursie (czyli już samej nauki testów i nauki do ustnego). W moim przypadku to były trzy tygodnie po 2-3 godziny dziennie i prawie całe weekendy a ostatni tydzień to ile się da od rana do wieczora.

 

Dziękuję jeszcze raz za pomoc i konsultacje.

 

Monika"

 

 

"egzamin 23.10.2016r. oczywiście zdany :-) 125 punktów:-)

moje pytania z ustnego to:

-wymienić elementy przedsiębiorstwa o których mowa w art 55 prim kc

- czy w sp. zoo powstałej w wyniku komercjalizacji zawsze musi być rada ? kto ją zastępuje

- obowiązki rady nadzorczej w powyższej spółce

na egzaminie chyba było 35 osób zdało 17. wszyscy zdali ustny egzamin. komisja bardzo miła, pomagała i zadawała bardzo krótkie pytania, w przeciągu niespełna 1,5 godziny wszyscy byliśmy już po wszystkim

polecam wszystkim pana materiały. szczęście że trafiłam na pana ofertę, bo po kursie na pewno nie zdałabym  tego egzaminu,  nie ogarnęłabym tego materiału, a klucze do odpowiedzi miały bardzo dużo błędów. Pana materiały były przejrzyście i fajnie opracowane, było w nich to co najistotniejsze, w łatwy i w dostępny sposób wyjaśnione. Nauka zajęła mi cztery tygodnie, była to bardzo intensywna nauka, ale opłacało się. trzeba przysiąść i uczyć się, bo bez tego z marszu się nie zda. Była jedna osoba która  miała pana materiały co nie zdała, ale ona się nie uczyła, nie potraktowała tego egzaminu na poważnie. Reszta osób z pana materiałami a było ich 6 to zaliczyło. Jeśli chodzi o test pokrył się z pana bazą jedno pytanie było z nowej ustawy kominowej, ale można było zajrzeć do ustawy i bez problemu na nie odpowiedzieć. może kilka miało zmienioną kolejność

pozdrawiam

Małgorzata"

 

 

Egzamin 22.10.2016

 

"Witam Panie Marcinie egzamin w dniu 22 października zaliczyłem z pełnym sukcesem!

Na pisemny egzamin weszło 36 osób z czego 11 zdało egzamin pisemny, natomiast na ustny ja wchodziłem jako 9-ty ( miałem pytania : bilans, organy nadzoru w sp.z o.o., KRS )i na tą chwilę wszyscy zaliczyli.

Komisja 4 osobowa, przychylna.

Jeszcze raz dziękuję za materiały i późniejsze aktualizacje Pana testów.

 

Z wyrazami szacunku

Robert"

 

"Panie Marcinie,

Jestem bardzo szczęśliwa! Wczoraj, 22 października, zdałam egzamin. Z testu uzyskałam drugi wynik: 129 pkt. (pierwszy był chłopak ze 131 punktami - też z Pana materiałami). Pytania na teście były w zdecydowanej większości z bazy pytań. Kilka  miało zmienioną kolejność. Jedno pytanie dotyczyło Ustawy o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami; a pytanie dotyczyło  wskazania podmiotów uprawnionych do wykonywania praw udziałowych (w odpowiedzi były wszystkie cztery). Z 39 osób do egzaminu podeszło 36 (3 nie dotarły), z tego 11 zdało (w tym 5 korzystających z Pana materiałów).

Na ustnym otrzymałam następujące pytania:

1.       Wymienić składniki statutu (obligatoryjne oraz te pod rygorem bezskuteczności wobec spółki),

2.       Co powinna zrobić RN, gdybym w niej zasiadła, w sytuacji negatywnie działającego zarządu?

Następnie, po udzieleniu przeze mnie odpowiedzi, czy zarząd spółki z o.o. można zawiesić?

I wreszcie, znowu po udzieleniu odpowiedzi:  czy nie lepiej by było, gdyby RN wypisywała zarządowi , co powinien robić, a ten zobowiązany by był do wykonywania narzuconych przez RN zadań.

3.       Wymienić i opisać rodzaje akcji.

Przy ostatnim pytaniu, w trakcie wymieniania akcji, komisja mi przerwała, mówiąc, że jestem świetnie przygotowana i mam ogromną wiedzę. I raz jeszcze pogratulowali mi: ,,imponującego wyniku z testu”

Pytania, które zapamiętałam u innych:

1.       Walne zgromadzenie – kiedy i jego zadania

2.       Komercjalizacja – co to jest, kto wnioskuje, akt komercjalizacji,

3.       Co to są pasywa,

4.       Uprawnienia pracowników po komercjalizacji,

5.       Wymienić i co to są aktywa trwałe,

6.       Nadzór w spółkach kapitałowych,

7.       Zadania zarządu po komercjalizacji

Komisja była bardzo przyjaźnie nastawiona. Osobom, które miały jakiś problem z pytaniami, pomagała, naprowadzała.

Panie Marcinie, bardzo Panu dziękuję za fantastyczne materiały, aktualizacje i pomoc. Opracowania Pana są bezcenne. Oczywiście, nie ma nic za darmo: trzeba się nauczyć. Przyznam, że solidnie przygotowywałam się do egzaminu przerabiając kilkakrotnie pytania z bazy, testy i wszystkie pytania, które otrzymałam od Pana z poprzednich egzaminów, z niektórymi tematami zapoznawałam się bezpośrednio z ustaw i rozporządzeń. Przy takim ogromie materiału, trudno byłoby opanować to wszystko bez Pana pomocy. Ludzie po kursach z reguły nie radzą sobie już z testem. Trzem osobom, które nie zdały testu, przekazałam namiary na Pana.

Wniosek: współpraca z Panem, solidna nauka i …. SUKCES.

Jeszcze raz bardzo dziękuję i pozdrawiam,

Basia Ż."

Aktualności
29.03.21Egzamin 27.03.2021
Do sobotniego (27.03.2021) egzaminu dla kandydatów na członków rad nadzorczych podeszło 13 osób.
Test zaliczyło 6 osób i 5 z tych osób zdały ustny.
Wśród tych 5 osób, były co najmniej 3 osoby, które przygotowywały się z naszego pakietu szkoleniowego.
Gratulujemy!


zobacz więcej
18.03.21Informacja z egzaminu 13 marca 2021 roku
13 marca odbył się egzamin dla kandydatów na członków rad nadzorczych. Do egzaminu podeszło 7 osób. 5 z tych osób zdało test, a 3 osoby ustny. Wśród osób, które zdały całość była co najmniej jedna osoba, która korzystała z naszego pakietu szkoleniowego. Jesteś naszym klientem i chcesz wiedzieć jakie były za pytania na ustnym? Napisz maila na marcin@reszka.edu.pl. Przy okazju wyślemy także aktualizację.
zobacz więcej
18.02.21Egzaminy ruszają!
Po 4 miesięcznej przerwie Ministerstwo Aktywów Państwowych rusza z egzaminami dla kandydatów na członków rad nadzorczych: https://www.gov.pl/web/aktywa-panstwowe/termin-i-miejsce-przeprowadzenia-egzaminu
zobacz więcej