20.04.15

Info z egzaminu - 19 kwietnia 2015 roku

Wczoraj  egzamin dla kandydatów na członków rad nadzorczych organizowany przez MSP zdawał jeden z naszych klientów. Egzamin zdany. 118 punktów na teście. Gratulujemy!!! Kliknij "zobacz więcej" i przeczytaj relacje, które otrzymaliśmy od tej osoby.

„Szanowny Panie Marcinie,

dziś zdałem egzamin na członka rad nadzorczych. Egzamin trwał długo, bo ze względu na wczorajszą demonstrację w Warszawie egzamin przeniesiono niektórym osobom (w tym mi) na niedzielę, co skutkowało kumulacją sobotniej z niedzielną grupą. Nie widziałem nikogo z Pana materiałami, to chyba były głównie grupy osób z kilku kursów, bo się ludzie dobrze znali.

Jeśli chodzi o część testową to pytania były w dużej mierze takie jak u Pana, choć część się nieznacznie różniła; dodatkowo było co najmniej 20-30 nowych pytań, ale krążyły one wokół podobnych tematów. Z 56 osób przeszły 23. Mój wynik wyniósł 118 punktów i był chyba jednym z najwyższych, choć spodziewałem się wyższego. Robiąc testy w ostatnim tygodniu miałem wyniki między 134 a 125, a robiłem je na szybko i z "doskoku"; oczywiście bez ustaw. Muszę też przyznać, że ze względów zawodowych nie udało mi się przysiąść nad nauką w ostatnim tygodniu w takim wymiarze jak planowałem.
Jeśli chodzi o Pana wskazówkę z zaginaniem rogów ustaw to była bardzo przydatna. Jeśli chodzi o spinacze to wziąłem, ale zrezygnowałem z nich - w teczce ustawy były bardzo ładnie posegregowane i dla mnie wygodniejszym było korzystanie z nich w teczce.

Jeśli chodzi o egzamin ustny to wchodziłem piąty na salę. Wszyscy przede mną zdali i miałem wrażenie, że była to już ta prostsza część. Dostałem 3 pytania:

- mandat a kadencja,
- jak obliczyć płynność w spółce (wskaźniki) - tego chyba nie było w materiałach, więc powiedziałem czym jest płynność i starałem się wymyślić jak ją obliczyć. Nie udało się jednak, więc skwitowałem że nie jestem ekonomistą, a komisja to przyjęła do wiadomości,
- gromadzenie kapitału zapasowego w spółce akcyjnej.

Komisja była miła. Niewiele pomagała, ale miałem wrażenie że atmosfera była bardzo dobra. Ile osób zdało po mnie nie wiem, ponieważ spieszyłem się na pociąg.

Z uwag niedotyczących egzaminu - proponowałbym dopracować w pytaniach wyjaśnienia dotyczące rachunku zysków i strat oraz rachunku przepływów pieniężnych. Dla mnie były to mało jasne i musiałem sięgać do dodatkowych opracowań, a to jedne z najtrudniejszych i najważniejszych zagadnień.

Generalnie oceniam jednak Pana materiał wysoko - przygotowuje do zdania egzaminu. Oczywiście, do rzetelnego sprawowania funkcji członka rady nadzorczej trzeba zrobić trochę więcej.”

Odpowiedzi na pytanie o RZiS i pytanie o rachunek przepływów pieniężnych napisane już w bardziej przystępnej formie. O wskaźnikach płynności także dodaliśmy trochę informacji.

Wszystkie relacje są prawdziwe, nie modyfikowane w żaden sposób. Oryginalne maile od tych osób do wglądu w siedzibie naszej firmy. Nie każdy życzył sobie ujawniania swojego nazwiska i dlatego zdecydowaliśmy o podawaniu tylko imion.