SERWIS EDUKACYJNY
DLA PRZYSZŁYCH CZŁONKÓW RAD NADZORCZYCH
24.07.14

Relacje z egzaminu 19 lipca 2014


19 lipca odbył się przedostatni egzamin dla kandydatów na członków rad nadzorczych przed wakacyjną przerwą. Odezwało się 4 naszych kursantów, którzy podchodzili do tego egzaminu. Gratulujemy !  Kilknik "zobacz więcej" i przeczytaj otrzymane przez nas relacje.

„Wielkie Dzięki Panie Marcinie!!!

Zdałem! Pisemny 122 p., jak ochłonę i coś sobie przypomnę to napiszę...

z nowych był: EBIT i inwentaryzacja-terminy.. było zmienione o ,,radzie wierzycieli" zmieniona była odp D - w formie obiegowej, a,b,c jak w Pana testach

Pozdrawiam

Marek”

 

„Witam Panie Marcinie jestem świeżo po egzaminie (19.07) egzamin zdany !! wynik z testu 118 pkt, na ustnych : struktura bilansu, przesłanki podjęcia decyzji o zwołaniu zgromadzenia wspólników w celu podjęcia decyzji o dalszej działalności spółki (jaka strata), proces likwidacji. Pozdrawiam i dziękuje za świetnie przygotowane materiały .”

„Na teście 115, na ustnym miałem pytanie z czego zawiera się uchwała, kto może użyć kapitału zapasowego a także pytanie o upadłości.

Dziękuję za materiały i pozdrawiam Łukasz.”

 

 „W sobotę 19 lipca zdałam egzamin (za pierwszym razem), otrzymałam 123 pkt.
Test skończyłam w niecałą godzinę (1 pytanie było dla mnie zupełnie nowe, niestety nie pamiętam jego treści, pozostałe w części miały pozamienianą kolejność odpowiedzi). Następną godzinę sprawdzałam w dostępnych ustawach odpowiedzi na kilkanaście pytań - z KSH, prawa upadłościowego, ustawy o rachunkowości i komercjalizacji. Nie miałam większych problemów z odszukaniem właściwych artykułów - ustawy są w segregatorze poprzedzielane zakładkami, na początku jest ich spis z podanym numerem odpowiedniej zakładki. Test oddałam pół godz. przed czasem.

Panie Marcinie - bardzo dziękuję! Jestem przekonana, że bez Pana materiałów byłoby o wiele trudniej. Równie cenne, jak Pana materiały, są Pana odpowiedzi przesyłane na każde moje pytanie czy wątpliwość.
Czekając na wyniki (ponad 3 godz.) zauważyłam 3 osoby z Pana materiałami, z całą pewnością było tych osób więcej. Zdawało test 47 osób, sporo po raz kolejny. W rozmowach wymieniane było Pana nazwisko i Pana materiały, na podst. których można się do egzaminu przygotować - wszystkie opinie były pozytywne. Jestem kolejną osobą, która potwierdza te opinie.

Egzamin ustny to przede wszystkim ogromny stres. Komisja profesjonalna, nie ponaglała, czekała na odpowiedź. Z tego, co pamiętam, test zaliczyło ok 30 osób. Wchodziłam jako 10, przede mną wszyscy zdali. Pytania były krótkie, konkretne, wymagały też takich odpowiedzi. Pytania podstawowe z KSH, rachunkowości, komercjalizacji. Pytano m.in. o bilans, rachunek zysków i strat, obowiązki rady, mandat i kadencję rady, wskaźniki płynności, rentowności, rentowności sprzedaży, metody wyceny.
Moje pytania to: różnica między RN w sp. z o.o. i S.A., pasywa i czy rada nadzorcza w JSSP może udzielić zgody zarządowi na sprzedaż aktywów trwałych o wartości powyżej 5 tys. euro.

Wszystkie przesłane w materiałach porady i wskazówki są bardzo przydatne, warto się do nich stosować.

Jeszcze raz bardzo dziękuję, pozdrawiam serdecznie,

Małgorzata”

 

„Z przyjemnością informuję, iż 20 lipca zdałam egzamin na członka rad nadzorczych korzystając tylko z Pana materiałów. Wśród uczestników egzaminu było kilku Pana kursantów i o ile mi wiadomo, większość również zdała.

 

Sam egzamin pisemny wydawał mi się dość trudny - ja uzyskałam 104 punkty, a najwyższa ocena o której słyszałam to chyba było 114 punktów (ale możliwe, że ktoś się nie ujawnił).

Wszystkie Pana wskazówki jak najbardziej cenne, ale stres mimo wszystko zżera gdy cała grupa jest zestresowana. O ile dobrze usłyszałam pisemny zdawało 46 osób, zdało tylko 18.

 

Egzamin ustny bardzo sprawnie przeprowadzany przez - moim zdaniem - dość wymagającą komisję. Każdy otrzymywał 3 krótkie pytania, potem wyjście w oczekiwaniu aż komisja się naradzi, powrót i uzyskanie informacji o wyniku. Kolejność teoretycznie alfabetyczna, ale w pewnym momencie pojawiła się na drzwiach druga lista (generalnie nie wiem z jakimi kryteriami, ale ja na tej liście się również pojawiłam), z osobami które zaczynają w pierwszej kolejności. Dopóki byłam w Ministerstwie, to przepytano ok. połowy uczestników, ale z różnym wynikiem - wydaje mi się, że więcej niż 1/3 nie zdała... nie wiem też jak poszło kolejnym osobom...

 

Pytania z ustnego (moje i te, które zapamiętałam od innych zdających):

1) Procedura sprzedaży nieruchomości w JSSP.

2) Tryb podejmowania uchwał przez Walne.

3) Coś związanego z regulaminem pracowniczym przy komercjalizacji - ale osoba która to miała chyba nie zdała i w tym stresie miała problem z przypomnieniem:(.

4) Zawartość protokołu z posiedzenia RN.

5) Na czym polega ukonstytuowanie się RN.

6) Działalność regulowana w PL - w tym podstawa prawna.

7) Pełnienie obowiązków w zastępstwie za członka zarządu przez członka RN.

8) Rachunek zysków i strat.

9) Korzyści z prywatyzacji bezpośredniej w stosunku do komercjalizacji.

Na pewno spłynie więcej relacji, a ja podsumowując powiem tylko, że naprawdę zrobił Pan kawał dobrej roboty przy opracowywaniu materiałów, gdyż są niezwykle pomocne w nauce. Moją sugestią jest rozwinięcie nieco treści dot. rachunkowości oraz wskaźników ekonomicznych i ich analizy, gdyż tego mi osobiście trochę brakowało przy przygotowywaniu się do egzaminu, a nie miałam solidnych podstaw w tym zakresie. Osobom przygotowującym się do egzaminu polecam zacząć z odpowiednim wyprzedzeniem, bo w pewnym momencie może się okazać, że czasu zostało zbyt mało.

Serdecznie pozdrawiam i dziękuję za wsparcie!

 

A.”

Aktualności
29.03.21Egzamin 27.03.2021
Do sobotniego (27.03.2021) egzaminu dla kandydatów na członków rad nadzorczych podeszło 13 osób.
Test zaliczyło 6 osób i 5 z tych osób zdały ustny.
Wśród tych 5 osób, były co najmniej 3 osoby, które przygotowywały się z naszego pakietu szkoleniowego.
Gratulujemy!


zobacz więcej
18.03.21Informacja z egzaminu 13 marca 2021 roku
13 marca odbył się egzamin dla kandydatów na członków rad nadzorczych. Do egzaminu podeszło 7 osób. 5 z tych osób zdało test, a 3 osoby ustny. Wśród osób, które zdały całość była co najmniej jedna osoba, która korzystała z naszego pakietu szkoleniowego. Jesteś naszym klientem i chcesz wiedzieć jakie były za pytania na ustnym? Napisz maila na marcin@reszka.edu.pl. Przy okazju wyślemy także aktualizację.
zobacz więcej
18.02.21Egzaminy ruszają!
Po 4 miesięcznej przerwie Ministerstwo Aktywów Państwowych rusza z egzaminami dla kandydatów na członków rad nadzorczych: https://www.gov.pl/web/aktywa-panstwowe/termin-i-miejsce-przeprowadzenia-egzaminu
zobacz więcej