SERWIS EDUKACYJNY
DLA PRZYSZŁYCH CZŁONKÓW RAD NADZORCZYCH
02.06.14

Informacje z egzaminu - 31 Maja 2014


W sobotę w MSP pięciu naszych kursantów zdawało egzamin dla kandydatów na członków rad nadzorczych. Wszyscy zdali. Gratulujemy! Szczególne gratulacje dla jednego z najmłodszych - 20 letniego Pana Michała. Serdecznie dziękujemy za przesłane relacje z egzaminu. Kliknij zobacz więcej i przeczytaj otrzymane przez nas relacje.
Egzamin 31 Maja 2014
„Dzień Dobry Panie Marcinie,
Chciałbym podać do wiadomości, iż w dniu 31 maja br. przystąpiłem do  egzaminu dla kandydatów na członków .... Pierwotnie byłem zaplanowany na  17 maja, ale ze względów osobistych poprosiłem o przesunięcie terminu co  odbyło się bez problemu.
Z 47 osób zdających część pisemną do części ustnej zakwalifikowały się  23 osoby, w tym również moja osoba z wynikiem 110 pkt. Test nie był  trudny, nie zauważyłem nowych pytań, także śmiało można było uzyskać  więcej punktów. Stres odpuszcza po 10 pytaniu, to było w 5 minucie i już  ręka nie drżała przy zakreślaniu kółek. Warto znać rozkład treści aktów  prawnych, osobiście skutecznie skorzystałem z tej możliwości przy kilku  pytaniach. Szczególnie polecam znajomość ustawy o komercjalizacji - jest  łatwa i krótka, a można dużo zarobić bo pytań z tej dziedziny było  względnie dużo, ponadto przyda się do ustnego. Niemało było pytań z  zarządzania finansami. Na części ustnej egzaminu komisja zadaje pytania w dużej mierze w  zależności od posiadanych kompetencji. Pierwsze pytanie dotyczyło samego  aktu uchwały rady nadzorczej (co tam jest zawarte) - pytanie praktyczne.  Poprosiłem tutaj o naprowadzenie bo początkowo z postawionego pytania  zrozumiałem, że chodzi o protokół z posiedzenia rady. Potem pani zadała  dodatkowo podając skład rady na posiedzeniu pytanie czy uchwała została  podjęta - to było łatwe, gdyż oczywiście chodziło o bezwzględną  większość . Drugie pytanie, też zadawała pani - czy spółka z  większościowym udziałem SP może swobodnie umarzać długi - i tu znajomość  ustawy, którą wcześnie przytoczyłem. Ostatnie pytanie zadał pan  przewodniczący - w jaki sposób obraduje walne zgromadzenie - chodziło o  zwyczajne, nadzwyczajne i szczególne sytuacje zwoływania wz - (kiedy,  kto, jak w jakich okolicznościach). Generalnie komisja była mi życzliwa i przychylnie nastawiona. Na ustnym  trzeba trzymać się dziarsko ale i taktownie. Dobrze jest dać się  umiejętnie poznać przed egzaminem czy w trakcie - może to dać pozytywny  zapis w pamięci komisji.
Na koniec, jeżeli ktoś korzysta z materiałów p. Marcina to bardzo zalecam trzymać się zamieszczonych tam wskazówek.
Panu Marcinowi serdecznie dziękuję za wyświadczone usługi, dzięki którym  mogłem wreszcie przyłożyć się do przygotowania do tego egzaminu i  zaliczenia za pierwszym razem. Pozdrawiam serdecznie, Arkadiusz”
 
„Egzamin zdany. Punktów 116. Chętnych około 45 osób. Egzamin zdało chyba 22 osoby. Komisja przychylna. Naprowadzała na pytania.
Moje pytania na ustnym to: Komercjalizacja w celu komunalizacji - średnio, podział zysku w sp. akcyjnej- b. dobrze, kto nie może być członkiem rady nadzorczej i z jakich przepisów to wynika - b. dobrze. Pisemny średnio trudny. Prawie sama komercjalizacja, rachunkowości mało.
Około 10 pytań nowych. Około 20 pozmienianych zarówno treść jak i kolejność. Ale nie pamiętam. Za duży stres.
Dziękuję za pomoc w przygotowaniu się do egzaminu. Dobrze przygotowany materiał. Było parę osób z Pana materiałami i oni też zdali.
Będę Pana usługi polecała. Pozdrawiam
Monika”
 
„Panie Marcinie,
Bardzo dziękuję za materiały i program do ćwiczeń. Bez nich, pomimo doświadczenia z pracy w organach spółek, nie miałbym żadnych szans przygotować się do egzaminu w ciągu praktycznie jednego tygodnia. Egzamin pisemny w dniu 31 maja zdało 25 osób, tj. lekko ponad 50 % zdających. Mój wynik, 122 punkty, był ponoć jednym z najlepszych. Jak było po ustnym, nie wiem bo zdawałem go jako jeden z pierwszych.
Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję,
Marek.”
„Witam Panie Marcinie.
Tak na szybko - poinformuję bo tyle co wróciłam.
Zdałam egzamin. Bardzo dziękuję bo to zasługa Pana materiałów.
Na testach miałam 125 punktów. Przewodniczący powiedział, że to drugi wynik dnia. Jedna kobieta miała 126.Ogółem było chyba 47 albo 49 osób. Testy zdało jakies 20.
Testy powtarzające się z bazy jednak jak na mój gust w 1/3 nawet zmieniona kolejność odpowiedzi. Przeglądnę ustawy i postaram się napisać co nowego było.
Na ustnym kolejność ustalona przez komisję w porządku nie wiadomo jakim. Na drzwiach wywiesili listę i wg tych numerów wchodziliśmy. Nie było to na pewno wg ilości zdobytych punktów.
Komisja bardzo przychylna. Pytali o bilans, przepływy, komercjalizację, walne, księgę akcyjną, sprawozdanie, leasing, ważność czynności prawnej. Pytanie raczej krótkie, bez wchodzenia w szczegóły.
Ja dostałam: walne zgromadzenie, komercjalizacja - co to jest i na czyj wniosek i co wchodzi w skład kapitału własnego.
Ale pytań z rachunkowości niewiele.
Jeszcze raz bardzo dziękuję
Pozdrawiam
Lidka”
 
„Recenzja z egzaminu, który odbył się 31 maja. Bylem najmłodszy z całej grupy (20 lat), ale przecież to jest dożywotnie, więc co za różnica czy się to robi bezpośrednio po maturze czy po studiach. Były po mnie starsze osoby, od około 28 lat do aż 60. Zdałem na 103 punkty, ustny poszedł łatwo, komisja była b. miła. chyba wszyscy zdali ustny. Materiały od Pana bardzo się przydały i miało je na egzaminie kilka osób. Ja się pod samą salą nie lubię uczyć, no ale nie jesteśmy tacy sami wszyscy. Te materiały (ustawy), które dostajemy na stolikach nie pomogą w większej ilości niż 3- 8 pytań, w zależności jak kto tego potrafi używać. Mi pomogły w 3 pytaniach. Wszystkie rady zawarte w materiałach, nawet te odnośnie parkingu się sprawdziły.
Stosunek cena/jakość Pana kursu to kosmos. Mama nie wierzyła, że coś 6 razy tańsze od kursu stacjonarnego w Krakowie (jakbym tam poszedł koszty pewnie około 5 tysięcy z jazdą i spaniem w weekendy w krk) może być skuteczniejsze.
Dziękuję bardzo i innym kursantom życzę powodzenia. Michał”
Aktualności
29.03.21Egzamin 27.03.2021
Do sobotniego (27.03.2021) egzaminu dla kandydatów na członków rad nadzorczych podeszło 13 osób.
Test zaliczyło 6 osób i 5 z tych osób zdały ustny.
Wśród tych 5 osób, były co najmniej 3 osoby, które przygotowywały się z naszego pakietu szkoleniowego.
Gratulujemy!


zobacz więcej
18.03.21Informacja z egzaminu 13 marca 2021 roku
13 marca odbył się egzamin dla kandydatów na członków rad nadzorczych. Do egzaminu podeszło 7 osób. 5 z tych osób zdało test, a 3 osoby ustny. Wśród osób, które zdały całość była co najmniej jedna osoba, która korzystała z naszego pakietu szkoleniowego. Jesteś naszym klientem i chcesz wiedzieć jakie były za pytania na ustnym? Napisz maila na marcin@reszka.edu.pl. Przy okazju wyślemy także aktualizację.
zobacz więcej
18.02.21Egzaminy ruszają!
Po 4 miesięcznej przerwie Ministerstwo Aktywów Państwowych rusza z egzaminami dla kandydatów na członków rad nadzorczych: https://www.gov.pl/web/aktywa-panstwowe/termin-i-miejsce-przeprowadzenia-egzaminu
zobacz więcej