SERWIS EDUKACYJNY
DLA PRZYSZŁYCH CZŁONKÓW RAD NADZORCZYCH
14.04.14

Informacje z egzaminu który odbył się 12 kwietnia 2014


Zdawało 8 naszych kursantów. 7 z nich zdało z bardzo dobrym wynikiem i było to ich pierwsze podejście do egzaminu. Gratulujemy ! Poniżej relacje, które dostaliśmy od tych osób...

Egzamin 12 kwietna 2014

„Witam Panie Marcinie,

Zdobyłem 123 pkt, jak pytałem pozostałych uczestników, jeszcze jedna osoba miała taką samą ilość punktów i wydaje mi się, że był to najlepszy wynik dnia.

Egzamin pisemny zdało około 50% uczestników. Dużo osób, które nie zdało egzamin - zdawało egzamin po raz drugi (tak zauważyłem).

Na egzamin ustny komisja wybrała tryb alfabetyczny, więc byłem ba początku - na lit. D. :-)

Przede mną wszyscy zdali, choć cześć osób nie otrzymała bezpośrednio informacji o zdaniu egzaminu, dopiero po chwili została ponownie zaproszona.

Na ustnym krótko i konkretnie: kompetencje RN w S.A., uchwała rady i czy zarząd w JSSP może udzielić pożyczki w kwocie 7.000 EUR

Większość pytań z KSH +komercjalizacja i prywatyzacja.

Na teście było około 7-8 nowych pytań, z tego co pamiętam:

1. Kto jest uczestnikiem procesu o prospekcie emisyjnym (znalazłem w ustawie - emitent lub sprzedający)

2. Pytanie o zakres ustawy o obrocie (znalazłem na początku w ustawie)

3. Sprzedaż na kredyt kupiecki powoduje: wzrost sumy bilansowej, zmiana sumy aktywów, zmiana struktury aktywów, wzrost zobowiązań krótkoterminowych

4. Jaki okres syndyk może prowadzić postępowania (pierwsza odpowiedź coś z zyskiem przedsiębiorstwa, 3 miesiące, 3 miesiące za zgodę sędziego komisarza, 3 miesiące za zgodą sądu)

 

Moja rada - trzeba zdawać testy przed egzaminem na 135-140 pkt.  Niższe wyniki w sytuacji kilku nowych pytań + pytania zmienione + stres = ludzie nie zdają egzaminu.

120 pkt przed egzaminem - to zbyt mało... Marcin D. ”

 

„Witam,

118 pkt. – egzamin 12 kwietnia zdany uff !!!!! (mnie osobiście wynik nie zadowolił) Po przerobieniu Pana materiałów (i nie zaglądaniu przed egzaminem do żadnej ustawy) ten test można było zaliczyć o wiele wyżej. Pan, który losował testy miał szczęśliwą dla mnie rękę – prawie nie było rachunkowości. Jedno z nowych pytań dotyczyło kredytu kupieckiego, ale niestety nie pamiętam odpowiedzi. Kilka miało zmienioną kolejność.

W ministerstwie byłam pierwsza ;) Pan z ochrony stwierdził, że bardzo dużo osób zdaje - ponad 50. Na ustnym było nieco  powyżej 20. Wynik mnie zaskoczył ponieważ test naprawdę wydał mi się przystępny i bałam się tego jak Pan napisał w notatkach, że będzie nas wielu i pytania na ustnym będą wyższego kalibru gdyż komisja uzna, że test był łatwy. Jedna z osób miała pecha, gdyż jak twierdziła po raz drugi miała 99pkt. (to musi być straszne).

Egzamin ustny przeprowadzała głodna komisja (nie pozostawiono dla nich obiadu), ale pomimo tego byli bardzo serdeczni. Przyznam się, że na jedno pytanie sami za mnie odpowiedzieli ;) Moje pytania na ustnym: wynagrodzenie prezesa jsSP i spółki córki/ sposób reprezentacji spółki/ kto ustanawia prokurę i jej charakterystyka/ kto reprezentuję spółkę w umowach z zarządem/ państwowa osoba prawna.

Przerabiając Pana materiały test wydał się lekki mimo stresu, ale to tylko moje osobiste odczucia.

Będę Pana polecała.

Dziękuję,

Małgorzata”

„Dzień dobry Panie Marcinie,

bardzo Panu dziękuję. Udało mi się zdać egzamin za pierwszym razem osiągając 106 punktów. Niewiele pytań było zmienionych 5-7. Ustny przebiegł również bez problemów. Komisja bardzo mile nastawiona (trzy Panie i jeden Pan). Zdawałam ustny zaraz na początku i szybko pędziłam na pociąg. Myślę, że wszystkim się udało. 

Ponadto znaleziono ściągę w oddanych testach, ale ze względu na fakt, iż nie zauważono kto ściągał, komisja nie unieważniła egzaminu. Dziękuje Panu również za wskazówki w materiałach. Kiedy zbliżał się termin egzaminu uznałam, że jeszcze potrzebuje około 2 tygodni aby czuć się pewnie, wtedy przeczytałam w Pana materiałach, że miał Pan również takie odczucia przed swoim egzaminem. To pomogło mi uświadomić sobie, że muszę spróbować i się udało, a nie było mi łatwo gdyż naukę dzieliłam z obowiązkami tj. pracą i dwójką małych dzieci ( 1,5 roczne i 5 latek ).

Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam
Renata”

„ Witam Panie Marcinie

W sobotę 12/04 udało mi się zdać egzamin :-). Jestem bardzo szczęśliwa i zadowolona z tego powodu. Chociaż nie ukrywam, że stres był ogromny i strach, że jednak mi się nie uda chyba jednak jeszcze większy. Z testu uzyskałam 114 pkt. Do egzaminu podchodziło prawie 50 osób a do ustnego  około 30 osób. Pytania z testu pokrywały się z tymi w Pana materiałach, powiedzmy, że około 4-5 było zupełnie innych i tyle samo miało pozmieniane kolejności odpowiedzi. Jedno z zapamiętanych przeze mnie zmienionych lub dodanych pytań to:

Spółka powstała w wyniku komercjalizacji(może prywatyzacji bezpośredniej dokładnie nie wiem) przejmuje lub obejmuje(coś w tym stylu):

a) akcje

b) "obowiązki lub definicję"(też nie pamiętam dokładnie słowa) przedsiębiorstwa według Art. 55 prim 1 KC

c)aktywa trwałe

d) i tu nie wiem myślę że to były wartości materialne i niematerialne

Ja przeczytałam ten artykuł w segregatorze z ustawami i zaznaczyłam odp b ale nie wiem czy dobrze zrozumiałam to pytanie.

I jeszcze jedno pytanie o którym dyskutowaliśmy to wynagrodzenie prezesa zarządu:

i odp. ustala RN

oraz nie może przekraczać 6-krotności i tu dylemat podobno pisało przeciętnego wynagrodzenia a nie średniego itd jak leci w materiałach i tu pytanie czy średnia i przeciętna to jet to samo czy nie?czy odp była dobra.

Ogólnie parę pytań sprawdziłam sobie w ustawach i udało się.

Co do ustnego to komisja bardzo miła i ogólnie pomagała zdającym - naprawdę życzę wszystkim zdającym takich osób w komisjach. Ja zdawałam jakoś w połowie zdających i przede mną wszyscy zdali i ma nadzieję, że po mnie też.

pytania na ustnym

Wynagrodzenie prezesa jssp kto ustala i jakie może być - chodziło o ministra SP i 6-krotność bez zysku za rok itd

Kompetencje  Walnego te podstawowe

List do zarządu wystosowany przez biegłego rewidenta oprócz opinii ze sprawozdania, co zawiera itp? i tu niestety nie wiedziałam mówiłam o sprawozdaniu ale ogólnie nie o to chodziło a teraz znalazłam i myślę że to o to:

 

wymienić pismo do zarządu, które jest sporządzane niezależnie od opinii i raportu. W odróżnieniu od opinii i raportu:

•   sporządzenie takiego pisma nie jest obowiązkowe,

•   stanowi formę doradczą, nie służy realizacji funkcji atestacyjnej,

•  jest kierowane do kierownictwa odpowiedzialnego za bieżącą działalność jednostki, a więc do zarządu.

 

Jest ono wysyłane w razie wykrycia słabości w systemie księgowości i kontroli wewnętrznej jednostki, a także w gospodarce jednostki. Jest ono zazwyczaj poufne.

Ogólnie Pana materiały bardzo się przydały, spełniły swoją rolę, ja korzystałam tylko z nich ale piszę od razu, że trzeba poświecić czas na naukę - ja ok. 3 m-cy z czego ostatni miesiąc intensywnie. Skupiłam się na rozwiązywaniu testów przede wszystkim, najpierw praca z FullRecal, testy przerobiłam około 4 razy każdy. A ostatni tydzień to pytania na ustny i oczywiście testy. Udało się. Polecam Pana stronę, kilka osób miało Pana materiały i każdy mówił, że Pana testy mają chyba największy % poprawnych odpowiedzi. Pozdrawiam, życzę miłego wypoczynku świątecznego. RenataK  ”

 

„Witam,
Egzamin zdany! Zdobyłem 120 pkt, nie kojarzę żadnego nowego pytania na teście, w kilku natomiast nastąpiło przeredagowanie odpowiedzi. Dużo uczestników skarżyło się na słaba jakość kursów w których uczestniczyli i ciągłe zmiany w wersjach prawidłowych odpowiedzi. Ja ewidentnie z Pana materiałów skorzystałem.
Dziękuję!
Zastanawiam się nad przygotowaniami do egzaminu na doradce inwestycyjnego...

Pozdrawiam,
Rafał”

 

„Witam,

P.Marcinie - egzamin zdany:  pisemny 112, ustny - 3 pytania krótko i rzeczowo, materiały dały mi bardzo dużo, systematyczne codzienne powtarzanie daje efekt, tak radzę przyszłym kandydatom, wszystkie uwagi z materiałów przez Pana przygotowanych dokładnie prześledzić i się wczytać, ja miałam pytanie o bilans, reprezentacja spółki w sporze z członkiem zarządu i jakie są możliwości rozwiązania spółki  akcyjnej,  trzeba bardzo dużo poświęcić nauce a efekt będzie pozytywny,   pozdrawiam serdecznie,

Beata"

„Dziękuję Panie Marcinie! 102 punkty.

Początkowo wydawało się, że test nie jest trudny, dopiero po przerobieniu całego stwierdziłam, że łatwo nie jest:-). Było bardzo dużo pytań z ksh, mało z rachunkowości. Było sporo nowych pytań. Niestety nie pamiętam dokładnie jak brzmiały, ale było pytanie o kredyt kupiecki. Było pytanie związane z wynagrodzeniami prezesa zarządu w relacji do ustawy komninowej. Wiele pytań miało pozamienianą kolejność. Czasu jest dość, jak ktoś jest przygotowany. Ja odpowiedziałam na pytania mniej więcej w 1,5 h i potem tylko sprawdzałam i przeglądałam ustawy. Udało mi się upewnić w kwestii kilku pytań, bo nie byłam pewna. Generalnie wydawało mi się, że wynik powinnam mieć lepszy.....ale....dobrze, że jest jaki jest!!!!!

Na ustnym miałam pytanie w jakich okolicznościach prezes zarządu zwołuje posiedzenie rady nadzorczej. Co powinna zrobić rada nadzorcza na 1 posiedzeniu nowej kadencji. Trzecie pytanie dotyczyło sprawozdania społki akcyjnej na koniec roku: bilans, rzi strat, itd....omówić w kilku zdaniach każdy dokument. Komisja była baaaaardzo życzliwa i tolerancyjna:-))))))

Pozdrawiam serdecznie i dziękuję. Dwie osoby, które zdawały ze mną w sobotę, a które brały udział w tym samym kursie w Bydgoszczy nie zdały :-(. Nie zdało tez kilka osób, ktore podchodziły po raz drugi do egzaminu. Dlatego myślę, że Pana materiały bardzo mi pomogły, przede wszystkim program do nauki w komputerze, codziennie przerabiałam po 200 - 300 pytań. Na papierze było by trudnie. Materiały do ustnego też ułatwiają pracę.

Również sukcesów i powodzenia

Agnieszka K.”

Aktualności
29.03.21Egzamin 27.03.2021
Do sobotniego (27.03.2021) egzaminu dla kandydatów na członków rad nadzorczych podeszło 13 osób.
Test zaliczyło 6 osób i 5 z tych osób zdały ustny.
Wśród tych 5 osób, były co najmniej 3 osoby, które przygotowywały się z naszego pakietu szkoleniowego.
Gratulujemy!


zobacz więcej
18.03.21Informacja z egzaminu 13 marca 2021 roku
13 marca odbył się egzamin dla kandydatów na członków rad nadzorczych. Do egzaminu podeszło 7 osób. 5 z tych osób zdało test, a 3 osoby ustny. Wśród osób, które zdały całość była co najmniej jedna osoba, która korzystała z naszego pakietu szkoleniowego. Jesteś naszym klientem i chcesz wiedzieć jakie były za pytania na ustnym? Napisz maila na marcin@reszka.edu.pl. Przy okazju wyślemy także aktualizację.
zobacz więcej
18.02.21Egzaminy ruszają!
Po 4 miesięcznej przerwie Ministerstwo Aktywów Państwowych rusza z egzaminami dla kandydatów na członków rad nadzorczych: https://www.gov.pl/web/aktywa-panstwowe/termin-i-miejsce-przeprowadzenia-egzaminu
zobacz więcej