11.03.14

Relacja z egzaminu - 1 marca 2014

Dostaliśmy zaległą relację z egzaminu dla kandydatów na członków rad nadzorczych od Pana, który zdawał 1 marca. 120 punktów! Gratulujemy! Kliknij "zobacz więcej" i przeczytaj.

Egzamin zdawałem 1 marca. Podchodziłem pierwszy raz, bez kursu – egzamin zdałem. Do egzaminu wg listy podchodziło 39 osób (ale chyba dwie lub trzy się nie stawiły). Do części ustnej przeszło 12 osób. Co najmniej jedna nie zdała ustnego (pierwsza wchodząca na ustny więc wywołało to lekki popłoch). Ja zdawałem jako 10 więc nie wiem jak pozostałem dwie osoby. Komisja była raczej umiarkowanie przychylna. Rzadko kto wychodził zadowolony po ustnym ale potem okazywało się że zwykle pozytywnie.
Ja na pisemnym miałem 120 pkt. Test w zasadzie się powtarza. Tylko kilka pytań nowych, pozamieniane kolejności w odpowiedziach. Po opanowaniu testów w zasadzie nie powinno być problemów ze zdaniem części pisemnej.
Moje pytania na ustnym:
1) powoływanie organów w spółkach strategicznych i odmienności w trybie prywatyzacji (że zarząd powołuje RN, ale zgodnie z ustawą może też WZ, że RN może liczyć do 9 czł i członków RN powołuje się po zasięgnięciu opinii ministra właściwego, prywatyzacja wymaga zgody Rady Ministrów) – generalnie chodziło o art. 1a ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji
2) czym różnią się zapasy od kapitału zapasowego – jedno to aktywa obrotowe drugie pasywa + trochę scharakteryzowałem
3) wskaźniki płynności – wymienić i scharakteryzować – to pytanie sprawiło mi bardzo duży problem. O ile ze wskaźników rentowności (NPV, IRR itd. byłem przygotowany, to wskaźników płynności nie znałem). Powiedziałem oczywiście co to jest płynność i jakie ma znaczenie ale wskaźników nie znałem. Z tego co znalazłem potem w googlach to są takie wskaźniki: wskaźnik płynności bieżącej; wskaźnik płynności szybkiej; wskaźnik płynności gotówkowej; kapitał obrotowy w dniach obrotu. Powiedzieli mi że pytanie dotyczyło scharakteryzowania wskaźników a nie opisywania płynności więc w zasadzie nie odpowiedziałem na pytanie i zadali mi jeszcze jedno dodatkowe pytanie (pewnie dlatego, że na powyższe pytania odpowiedziałem dobrze).
4) co jeśli zarząd zakupił coś za 600 tys zł, a statut powyżej 500 tys. zł wymaga zgody RN – powiedziałem że jeśli wymagana zgoda byłaby określona w ustawie to czynność zarządu byłaby nieważna natomiast jeśli zgody wymagał tylko statut to czynność jest ważna ale nie wyklucza to odpowiedzialności członków zarządu – wystarczyło, o to właśnie pytali.
W komisji były dwie panie, które niestety zajmowały się księgowością i rachunkowością, jeden pan od (też niestety) wyceny przedsiębiorstw, czyli raczej od ekonomicznej strony i jeden pan zajmujący się w MSP spółkami strategicznymi. Oczywiście niestety dla mnie jako nie-ekonomisty. Pan od wyceny przedsiębiorstw sporo męczył większość zdających o wszelkie wskaźniki ekonomiczne i w ogóle o różne wskaźniki. Wymieniać i charakteryzować - NPV, IRR, EVA, WACC, ROA, ROE, ROI itp.
Jeśli chodzi o mnie to przyznam, że część ustna była bardziej stresująca i mnie osobiście sprawiła więcej trudności. Ale dobre opanowanie Pana materiałów naprawdę gwarantuje sukces. Dziękuję i pozdrawiam
A.Sz.