SERWIS EDUKACYJNY
DLA PRZYSZŁYCH CZŁONKÓW RAD NADZORCZYCH
27.11.13

Relacje z egzaminów - 23-24 listopad 2013


Poniżej relacje od osób korzystających z naszego pakietu przygotowującego do egzaminu dla kandydatów na członków rad nadzorczych i podchodzących do egzaminu 23 i 24 listopada 2013 roku.

 Egzamin 24.11.2013
 
Do egzaminu podchodziłam 23 listopada i.....ZDAŁAM - 120 punktów na pisemnym, to wynik z którego jestem bardzo zadowolona. Nie wiem jak inni wypadli - nikt się nie chwalił. Do egzaminu podchodziło dużo osób z czego tylko połowa zdała pisemny. Prawie wszyscy byli po kursach. Niektórzy zdawali po raz kolejny. Jestem najlepszym przykładem tego, że aby zdać ten egzamin, nie trzeba chodzić na tak drogi kurs - wystarczą tylko pytania od Pana Marcina. Oczywiście wynik mógłby być wyższy, ale to tylko dlatego, że niektórych pytań z rachunkowości nie udało mi się zapamiętać. Zupełnie nowych to było parę. Odpowiedzi niekiedy pozamieniane kolejnościami a w ok trzech dodana inna odpowiedz.
Dużą dyskusję wywołało pytanie: Stan równowagi pomiędzy wielkością aktywów i pasywów w walutach obcych nazywa się: c)brakiem pozycji, d)wyrównaniem - ponieważ na testach kursowych jedni mieli znaczoną jedną odpowiedz a inni dwie.

Pytania z ustnego (przynajmniej jedno dotyczyło szkoły jaką się skończyło lub pracy). Komisja bardzo miła i przychylna.
1) Rachunek zysków/strat - powtarzano kilkakrotnie
2) Restrukturyzacja i rodzaje - powtarzano kilkakrotnie
3) W jaki sposób powoływany jest zarząd, rada nadzorcza w JSSP? - powtarzano kilkakrotnie
4) Elementy dokumentu akcji
5) Podział wyniku finansowego (coś odnośnie zatwierdzenia)
6) Maczuga finansowa (z dźwigni finansowej)
7) Rada nadzorcza w komunalce – Pan, który dostał pracował w Zakładzie Komunalnym
8) Art. 107 Traktatu (pomoc publiczna)
9) Definicja przedsiębiorstwa w KC
10) Pomoc publiczna
11) Świadectwa
12) Amortyzacja - def. i coś więcej
13) Czyją własnością są akcje umorzone?
14) Protokół z posiedzenia RN - co zawiera?
15) Komercjalizacja
16) Aport
17) Odwołanie przedstawiciela pracowników z RN - % i jak to wygląda?
18) Stopa dyskontowa
19) Prywatyzacja bezpośrednia, pośrednia

Jeszcze raz Dziękuje. Bożena”
 
 
Egzamin 23.10.2013
 
„Witam Pana
Dzięki za materiały- wczoraj zdałem egzamin na członka RN- 130 pkt na pisemnym i zdałem ustny- mimo lekkich kwasów wczoraj w komisji. Wczoraj komisja była niechętna na ustnym- przede mną (byłem 13 na liście) 6 zdało i 6 nie zdało. Mi się udało- mimo, że były cyrki- bo jedna babka kilka miejsc przede mną tak wkurzyła komisję- że następni musieli czekać aż komisja ochłonie- i były potem dużo gorsze, złośliwe pytania. Zauważyłem też że Komisja dawała bardzo zróżnicowane pytania- od bardzo prostych i ludzie wychodzili po 5-10 minutach zdane- a niektórych czołgali oblewali- nie wiem czemu to miało służyć. Ale jak ktoś ma obcykane materiały od Pana to da radę spokojnie na ustnym. Piszę o tym tylko, żeby przestrzec innych - bo ja po 130 pkt na pisemnym  to się rozluźniłem- tak że myśleć mi się już o ustnym nie chciało.  Ale najważniejsze że zdane. Było ogólnie około 36-38 osób- 17 zdało pisemny- miałem 130 pkt więc super. Podejrzewam, że najwyższy lub jeden z wyższych w tym dniu wyników. W sumie byłem 7 który zdałem i zostały jeszcze 4 osoby na ustny- już nie czekałem- bo się spieszyłem na pociąg. Więc ogólnie statystycznie pewnie wyszło  20-25%. Test trochę dziwny- 0 pytań z restrukturyzacji, mało rachunkowość, bardzo dużo komercjalizacja i KSH. Bardzo dużo pytań się powtórzyło w całości- dużo pytań były te same odpowiedzi ale kolejność zmieniona. Trochę nowych.
Z nowych pamiętam- że było gdy
1.  Jeżeli zarząd spółki odmówi wspólnikowi możliwości skorzystania z prawa kontroli, powołując się na art. 212 § 2 K.s.h., czyli uzasadnioną obawę, iż wspólnik wykorzysta wgląd do ksiąg w celu sprzecznym z interesami spółki, lub po prostu nie podając żadnego powodu,
a) nie przysługuje prawo złożenia wniosku do sądu
b) przysługuje prawo złożenia wniosku do sądu- bezterminowo
c) przysługuje prawo złożenia wniosku w ciągu 7 dni
d) przysługuje prawo złożenia wniosku do sądu w ciągu 7 dni, ale za zgodą co najmniej 10% kapitału zakładowego spółki
 
To jest 212 ksh.
 
2. W wariantach w pytaniu w komercjalizacji - było dodane- że  nieodpłatne akcje dla rolników lub rybaków- nie mogą przekroczyć maksymalnej liczby akcji dla pracowników- gdzieś jest to w ustawie.
 
Ogólnie w kilku pytaniach po 1-2 odpowiedzi zmienione- a tak to się powtarzało. Ogólnie super- dziękuje. Nie warto robić tych kursów za 5- 7 tys. zł- bo ludzie słyszałem kilka razy podchodzą i guzik z tego mają.
Jeszcze raz dzięki.  Pozdrawiam. Piotr”
 
„Witam,
W dniu dzisiejszym (23.11) podchodziłem do egzaminu. Wynik 118 punktów. Ustny też zdany. Egzamin zdawało w sumie 39 osób. Do części ustnej przeszło 17. Zdawałem ustny jako jeden z pierwszych, więc nie wiem czy reszta zdała, aczkolwiek jedna z osób przede mną nie zdała części ustnej.
Wkrótce postaram się napisać coś więcej.
Pozdrawiam   Piotr „
 
” Zdawałem dziś egzamin no i udało się.
Dużo stresu przed pisemnym i jeszcze więcej przed ustnym ale opłaciło się 
skorzystać z materiałów przygotowanych przez Pana.
Nie byłem na żadnym kursie, uczyłem się tylko z tych materiałów.
Do egzaminu podeszło około 40 osób, 17 zdawało ustny, 5 nie zdało
Ja na pisemnym miałem 129 punktów, pytania wydawały się znajome, lekko 
zmieniona treść i wg mnie jedno nowe: wspólnik któremu odmówiono wglądu do 
dokumentów spółki - ile ma dni na złożenie wniosku do sądu o zobowiązanie 
zarządu do udostępnienia dokumentów, żywcem z art 212 ksh
Na ustnym miałem pytania o restrukturyzację majątkową i finansową, 
szczególne uprawnienia RN, prokura.
Dużo było wcześniej pytań o komercjalizacji, komunalizacji, faktoring, 
restrukturyzację, wymogi formalne uchwały i protokołu z posiedzenia RN
Dziękuję i Pozdrawiam  - Piotr”
 
”witam panie Marcinie,
wzorem innych użytkowników pana materiałów z nieskrywaną dumą i radością "donoszę", iż mam to już za sobą (za 1 podejściem) 23 listopada. Nauka z pana materiałami naprawdę bardzo dużo daje, nauka z programem jest super, tym bardziej że można praktycznie pytania mieć zawsze ze sobą, w telefonie czy tablecie, bo program bardzo dobrze działa na androidzie. Dodatkowe skrypty też są bardzo pomocne.
Egzamin pisemny nie był w sumie mega trudny, właściwie większość pytań pokrywała się z pana testami, sporo było komercjalizacji i rachunkowości. Wynik 128 nie jest chyba zły:) Nowych pytań nie pamiętam, oprócz jednego, chodziło o odpowiedzialność odszkodowawczą zarządu, kiedy przedawnia się roszczenie w stosunku do działających na szkodę spółki, odpowiedź w art. 297 KSH,
Art. 297: Roszczenie o naprawienie szkody przedawnia się z upływem trzech lat od dnia, w którym spółka dowiedziała się o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia. Jednakże w każdym przypadku roszczenie przedawnia się z upływem dziesięciu lat od dnia, w którym nastąpiło zdarzenie wyrządzające szkodę.
Jeśli chodzi o ustny, to nie jest to jak niektórzy sądzą formalność. Wchodziłam jako 7, a 2 czy nawet 3 osoby przede mną nie zdało. Więc nie jest lekko. Pytania miałam takie: komercjalizacja, kapitał zapasowy i czynności członków rady nadzorczej, co mogą robić, było też pytanie o pakiet emisyjny, co się w nim zawiera.
 
także życzę wszystkim przystępującym do tego bardzo stresującego egzaminu powodzenia.
 
pozdrawiam bardzo serdecznie
Monika”
 
„Panie Marcinie
Udało mi się zdać egzamin za pierwszym razem. Z części pisemnej dostałam 127 pkt
Na ustnym pytania z komercjalizacji /i zwyczajnego walnego zgromadzenia (kiedy, po co itp)
Bardzo dziękuję za pomoc i serdecznie pozdrawiam
Monika”
Aktualności
29.03.21Egzamin 27.03.2021
Do sobotniego (27.03.2021) egzaminu dla kandydatów na członków rad nadzorczych podeszło 13 osób.
Test zaliczyło 6 osób i 5 z tych osób zdały ustny.
Wśród tych 5 osób, były co najmniej 3 osoby, które przygotowywały się z naszego pakietu szkoleniowego.
Gratulujemy!


zobacz więcej
18.03.21Informacja z egzaminu 13 marca 2021 roku
13 marca odbył się egzamin dla kandydatów na członków rad nadzorczych. Do egzaminu podeszło 7 osób. 5 z tych osób zdało test, a 3 osoby ustny. Wśród osób, które zdały całość była co najmniej jedna osoba, która korzystała z naszego pakietu szkoleniowego. Jesteś naszym klientem i chcesz wiedzieć jakie były za pytania na ustnym? Napisz maila na marcin@reszka.edu.pl. Przy okazju wyślemy także aktualizację.
zobacz więcej
18.02.21Egzaminy ruszają!
Po 4 miesięcznej przerwie Ministerstwo Aktywów Państwowych rusza z egzaminami dla kandydatów na członków rad nadzorczych: https://www.gov.pl/web/aktywa-panstwowe/termin-i-miejsce-przeprowadzenia-egzaminu
zobacz więcej